Enerjik Bir Seslendirme İçin Diyafram Kullanımı

enerjik-seslendirme-blog

Seslendirme yaparken diyaframınızı kullanmayı bilmiyorsanız seslendirmeye çalıştığınız metni enerjik bir şekilde okuyamıyorsunuz demektir. Enerjik okuma çoğunlukla yanlış anlaşılabiliyor. Bahsettiğimiz bu olay Sesizi Stüdyoları’nda çoğunlukla başımıza geliyor şöyle ki:

Seslendirme yapan kişiye enerjik okunması söylendiğinde hemen sesini yükselterek “bağırarak” okuma eylemine giriyor. Bu kesinlikle doğru değildiré Enerjik okumayı bir örnekle anlatmaya çalışacağım.

Şimdi diyafram kullanımı ile bir benzetme yapalım. Diyelim ki bahçenizi sulamanız gerekiyor. Hortumu musluğa taktınız, ardından musluğu açtınız ve su akmaya başladı… Yani konuşmaya başladınız! Fakat su hortumdan birkaç santim öteye ancak gidebiliyor. Peki suyun daha uzağa gitmesi için ne yapmanız gerekir? Elbette hortumun ağzını sıkıp daraltırsanız hortum içerisindeki su oluşturduğunuz basınçla daha uzağa gidecek ve daha fazla alanı sulamanıza katkı sağlayacaktır. İşte diyafram kullanımı da aynen bu şekildedir. Bahçemizi sularken hortumu tutup sağa sola savurarak suyun bahçeye serpilmesini sağlamıyoruz değil mi? Bu oldukça yoruçu ve saçma olacaktır. Özetle seslendirme yaparken enerjik olmak için bağırmıyoruz! Diyaframı kullanarak bağırmadan da enerjik olarak seslendirme yapabilirsiniz!
Sağlıcakla kalın…

Kamil yerge