Lütfen sonuna kadar okuyun.

SESLENDİRME

1-Seslendirme konusunda birçok başvuru ve talep alıyoruz ve bu konuda genel bir bilgi vermek isteriz. Konuyu hayali karakterlerle canlandırıp, örnek olarak sizlere aktarmak istiyoruz:
Örneğin; Ahmet’in arkadaşları, ailesi, kısacası çevresi tarafından beğenilen bir sesi var ve birçok kişi bunu bir yetenek olarak görüp, Ahmet’e bu yeteneğini değerlendirmesi gerektiğini söylüyor. Ahmet ısrarlara daha fazla dayanamıyor ve internette kısa bir araştırma yapıyor. Seslendirme ile ilgili sitelerde gezerken birçok bilgiye ulaşıyor. Fakat kafası karışıyor. Belki de bize mail atıyor.

Seslendirme konusuna hevesli olan, “Ben bu işi yaparım. Herkes sesimin güzel olduğunu söylüyor…” diyen arkadaşlar için bir açıklama olarak yazalım. Sevgili Ahmet’in ses tonu çok güzel olabilir, hatta çok beğenilebilir. Belki, Elvis Presley kadar etkileyici olabilir. Peki bu kadarı seslendirme için her zaman yeterli oluyor mu? Maalesef, %100 yeterli değil.

Bir seslendirme sanatçısında aranılan ilk unsur, güzel bir ses tonuna sahip olması gibi gözükse de bunun yanı sıra olmazsa olmaz faktörler vardır. Bu faktörlerden en önemlisi iyi, hatta mükemmel bir diksiyona sahip olmaktır. Bunun için de iyi bir eğitim almış olmak gerekir. Düzgün bir Türkçe ile konuşulması gerekir. Konuşmayı etkileyen diğer bir etken de ortodontik problemlerdir.Kişinin ağız/diş-damak yapısından dolayı konuşmasında problem olmamalıdır. Asla “biraz bile olsa” şive, yani lehçe kayması olmamalıdır. Yine alışkanlık edinilmiş bazı harfleri ezmek olarak tabir ettiğimiz “açık e – kapalı e” gibi ve buna benzer diksiyonla paralel problemler, mesleki engellerdir. Burada bahsedilen sorunlar varsa diksiyon dersleri ile düzeltilmelidir.

2-Başka bir örnekle devam edecek olursak:

Gamze bu işin farkına varmış, önemini anlamış ve diksiyon eğitimi almış. Yukarıda anlattığımız gibi sorunları yok. Gamze daha akıcı bir konuşmaya, düzgün diksiyona sahip bir arkadaşımız. Elbette buna kendisi karar veremez. Yani elinde bir sertifikası bile olabilir. Neyse biz iyi olduğunu düşünerek yolumuza devam edelim.

Evet Gamze bir seviye atlamış gibi görünüyor fakat seslendirme işinde daha yolun başında! Bundan sonra yapması gereken, özellikle reklam seslendirmeleri konusunda kendini geliştirmektir. Reklam seslendirmesi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylara eğilmesi ve bu yönlerini geliştirmesi gerekecektir.Öncelikle tiyatro eğitimi bu konuda çok büyük önem teşkil etmektedir.

Gamze kendisine gelen bir reklam işini okumak için stüdyoya geldi ve işin olağan bir süreci olarak reklam işini veren müşteri de Gamze’yi dinlemeye geldi. Gamze reklam metnini okumaya başladı fakat müşteri mutlu olmadı. Evet, düzgün bir Türkçe ile okuyor ama yolunda gitmeyen bir şeyler var. Çünkü Gamze reklamı okurken yüzünde hiç mimik yoktu. Hatta kaşlarını çatarak okuyordu. Ve doğal olarak bu durum sesine yansıyordu…

Yüzümüzdeki tüm mimikler reklamı okurken sesinize yansır. Reklam metni okurken aynı zamanda o reklamı oynamanız ve alt metnini çözümlemeniz gerekir! Yani burada yaratıcı drama eğitimi de işin içine giriyor…

3-Bir önceki yazımızda tiyatro ve yaratıcı dramanın öneminden ve yüzünüzdeki mimiklerin sesinize bire bir yansıdığından bahsetmiştik. Normal hayatımızda kızdığımızda nasıl kaşlarımız çatılır ve bu ifade sesimize yansırsa, seslendirme yaparken de mimikleriniz sesinize yansıyacaktır.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, elinizdeki metnin ne anlattığı ve sizin bunu ne kadar çözümlediğinizdir. Yani alt metni çözümleyememek, seslendirme esnasında sizin doğru mimikleri yapamamanıza ve belki de metni dümdüz bir şekilde okumanıza neden olabilir.

Aslında bu konuda anlatılacak daha çok şey var fakat her şeyi buraya yazamıyoruz. Özetleyecek olursak bu iş hobi olarak yapılacak bir iş değildir ve seslendirme sanatçıları özellikle de reklam seslendirmesi yapan seslendirme sanatçıları, ömürlerini bu işe vermiş kişilerden; tiyatro oyuncuları, sinema oyuncuları veya uzun yıllar bu işe emek vermiş dublaj sanatçılarından oluşmaktadır.

Çoğu kişi sadece ses güzelliğinin bu iş için yeterli olduğunu düşünür. Fakat bize gelen başvurular arasından yani alakasız başka mesleklerle uğraşanlar arasından kastımıza aldığımız kişi sayısı yok denecek kadar azdır.
Fakat her zaman yaptığımız gibi Sesizi olarak sizlere, yani çevresinde arkadaşları ve aileleri tarafından seslendirme için teşvik edilen, herhangi bir dublaj veya seslendirme kursuna katılmış olan arkadaşlara ve sanatçı adaylarına bir fırsat vermek isteriz.

Bunun için aşağıdaki adrese Reklam ve Tanıtım seslendirmelerinizi göndermeniz yeterlidir.  Demolarınız incelendikten sonra olumlu veya olumsuz tarafınıza mutlaka dönüş yapılacaktır. Olumlu dönüş olduğu takdirde yüzyüze görüşüleceği için İstanbul’da ikamet etme şartı istenmektedir. Gönderilen seslerde ses kalitesi aranmamaktadır. Cep telefonunuza kaydedeceğiniz birkaç örnek reklam kaydı yeterli olacaktır.

gokseninucarer@sesizi.com