Seslendirme Başvurusu

Lütfen sonuna kadar okuyun.

SESLENDİRME

1-Seslendirme konusunda bir çok başvuru – talep alıyoruz ve bu konuda genel bir bilgi vermek istedim. Konuyu hayali birkaç karakterle canlandırıp, örnek olarak sizlere aktarmak istiyorum.

Örneğin; Ahmet’in arkadaşları, ailesi kısacası çevresi tarafından beğenilen bir sesi var ve birçok kişi bunu bir yetenek olarak görüp Ahmet’e bu yeteneğini değerlendirmesi gerektiğini söylüyor. Ahmet ısrarlara daha fazla dayanamıyor ve internette kısa bir araştırma yapıyor. Seslendirme ile ilgili sitelerde gezerken birçok bilgiye ulaşıyor. Fakat kafası karışıyor. Belkide bize mail atıyor!

Seslendirme konusuna hevesli olan, “Nasıl olsa benim sesim güzel. Ben bu işi yaparım. Herkes sesimin güzel olduğunu söylüyor…” diyen arkadaşlar için bir açıklama olarak yazalım. Sevgili Ahmet’in ses tonu çok güzel olabilir, hatta çok beğenilebilir. Belki, Elvis Presley kadar etkileyici olabilir . Peki, sence bu kadarı yeterli mi? Bizce yeterli değil!

Bir seslendirme sanatçısında aranılan ilk unsur, güzel bir ses tonuna sahip olması gibi gözükse de, bunun yanı sıra olmazsa olmaz faktörler vardır. Bunlardan bazıları ve en önemlisi İyi, hatta mükemmel bir diksiyona sahip olmak gerekir. Bunun için de iyi bir eğitim almış olmak şarttır. Kesinlikle düzgün bir Türkçe ile konuşmanız gerekir. Asla “biraz bile olsa” şive, yani lehçe kayması olmamalıdır. Yine alışkanlık edinilmiş bazı harfleri ezmek olarak tabir ettiğimiz açık e – kapalı e gibi ve buna benzer diksiyonla paralel problemler, mesleki engellerdir. Bu içerikteki sorunlar veya sorular varsa diksiyon dersleri ile düzeltilmelidir.

2-Başkabir örnekle devam edecek olursak :

Gamze bu işin farkına varmış, önemini anlamış ve diksiyon eğitimi almış. Yukarıda anlattığımız gibi sorunları yok. Gamze daha akıcı düzgün diksiyona sahip bir arkadaşımız. Elbette buna kendisi karar veremez. Yani elinde bir sertifikası bile olabilir. Neyse biz iyi olduğunu düşünerek yolumuza devam edelim.

Evet Gamze bir level atlamış gibi görünüyor fakat seslendirme işinde daha yolun başında! Bundan sonra yapması gereken, özellikle reklam seslendirmeleri konusunda kendini geliştirmeli ve bu konu da bundan sonra dikkat edilmesi gereken bazı detaylara eğilmesi gerekecektir.

Öncelikle tiyatro eğitimi bu konuda çok önem teşkil etmektedir. Neden derseniz; şöyle basitçe anlatmaya çalışayım. Şimdi kafamızda bir reklam canlandıralım. Reklam metnimiz çocuklara yönelik olsun. Reklam metninin ne olduğu tabi ki önemli fakat buraya şimdilik herhangi bir metin yazmayacağım.

Gamze’yi bu reklamı okumak için stüdyoya çağırdık ve reklam işini veren müşteride Gamze’yi dinlemeye geldi. Gamze reklam metnini okumaya başladı fakat müşteri mutlu olmadı! Evet aslında düzgün bir Türkçe ile okuyor ama yolunda gitmeyen bir şeyler var.!

Ben neyin olmadığını biliyorum fakat Gamze’yi de bu işi yapar diye çağırdık. Haliyle müşteri mutlu olmadı. Nedenine gelecek olursak arkadaşlar; Gamze reklamı okurken yüzünde hiç mimik yoktu. Hatta kaşlarını çatarak okuyordu. Bu durum sesine yansıyordu…

Şunu unutmayınız ki; yüzünüzdeki tüm mimikler reklamı okurken sesinize yansır. Reklam metni okurken aynı zamanda o reklamı oynamanız ve alt metnini çözümlemeniz gerekir! Yani burada yaratıcı drama eğitimi de işin içine giriyor…

3-Bir önceki yazımızda tiyatro ve yaratıcı dramanın öneminden ve yüzünüzdeki mimiklerin sesinize bire bir yansıdığından bahsetmiştik. Normal hayatımızda kızdığımızda nasıl kaşlarımız çatılır ve bu ifade sesimize yansırsa seslendirme yaparken de içerideki metne olan konsantreniz ve mimikleriniz sesinize yansıyacaktır.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda, elinizdeki metnin ne anlattığı ve sizin bunu ne kadar çözümlediğinizdir. Yani alt metni çözemediyseniz bu seslendirme esnasında sizin doğru mimikleri yapamamanıza ve belki de metni dümdüz bir şekilde okumanıza neden olabilir.

Aslında bu konuda anlatılacak daha çok şey var fakat eminim ki fazla okumak istemiyorsunuz. Yalnız şunu söylemeden geçemiyorum… Bu iş hobi olarak yapılacak bir iş değildir ve seslendirme sanatçıları özellikle de reklam seslendirmesi yapan seslendirme sanatçıları, ömürlerini bu işe vermiş kişilerden; tiyatro oyuncuları, Sinema oyuncuları veya uzun yıllar bu işe emek vermiş dublaj sanatçılarından oluşmaktadır.

Çoğu kişi sadece ses güzelliğinin bu iş için yeterli olduğunu düşünür. Aslında moralinizi bozmak istemem fakat bize gelen başvurular arasından yani alakasız başka mesleklerle uğraşanlar arasından kastımıza aldığımız kişi sayısı yok denecek kadar azdır hatta yoktur diyebilirim.
Fakat her zaman yaptığımız gibi Sesizi olarak sizlere, yani çevresinde arkadaşları ve aileleri tarafından sesleri güzel bulunanlara belki de bir heves ile çeşitli dublaj veya seslendirmekurslarına katılan arkadaşlara ve sanatçı adaylarına bir fırsat vermek isteriz.

Bunun için aşağıdaki adrese Reklam ve Tanıtım seslendirmelerinizi gönderirseniz Olumlu veya olumsuz tarafınıza dönüş yapılacaktır. Ses Kalitesi önemli değildir. Cep telefonunuza bir kaç reklam okumanız yeterli olacaktır.

gokseninucarer@sesizi.com