Seslendirme Ajansı Seçimi

Seslendirme Ajansı Seçimi

Seslendirme Ajansı Seçimi

Günümüzün pazarlama dünyasında videoların etkinliği giderek artmaktadır. Çünkü videolar, hem görsel hem de işitsel unsurlardır. .

Bu da bir reklamın ya da tanıtımın kişilerin aklında kalma ihtimalini arttırmaktadır. Reklam ve tanıtım filmine olan ihtiyacın artması ise seslendirme ajansı ihtiyacını doğurmaktadır. Yani basit işlerden kapsamlı projelere kadar her alanda seslendirmeye ihtiyaç vardır. Bu anlamda seslendirme ajanslarının ses bankalarında birbirinden farklı ses rengine ve tecrübeye sahip seslendirme sanatçısı bulunmaktadır. Ancak bu ajanslar arasından hangisini seçeceğinizi belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır.

Seslendirme Ajansı Seçerken Bunları Göz Önünde Bulundurun!

Seslendirme ajansları arasından tercihte bulunmanızı etkileyen en önemli faktörlerin başında, seçeceğiniz sesin amacınıza uygun olması gerekmektedir. Bu anlamda öncelikli olarak ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemelisiniz. Eğer eğitim ile ilgili bir projeniz varsa, reklam filmlerinde kullanılan bir ses tonunu seçemezsiniz. Bu durumda karar vermeden önce seslendirme ajansı bünyesinde yer alan sanatçıları iyice dinlemelisiniz. Aksi halde projenizin ruhunu yansıtmayan bir ses ile beklediğiniz etkiyi yaratmanız mümkün değildir.

Bir seslendirme ajansı, ticari amaçlı ses kayıtları yapar. Dublaj ajansları ise dizi, film ya da bilgisayar oyunlarında yer alan karakterlerin seslendirmesinde rol oynarlar. Bu ikisini birbirinden ayırt etmelisiniz. Yani ajansa karar verirken amacınıza uygun olanı seçmelisiniz.

Eğer bir markaya sahipseniz, markanızın hitap ettiği kitleyi doğru analiz etmeniz önemlidir. Yine markanızın misyonu ve değerlerini bu kitleye tanıtmak için nasıl bir sese ihtiyaç duyduğunuza ancak siz karar verebilirsiniz. Markanızın, hitap ettiği kitlede yarattığı imaj da seslendirme sanatçısı seçiminizde göz önünde bulundurmanız gereken etkenlerdir. Bu anlamda tarafsız bilgiler verecekseniz, seslendirme ajansı bünyesindeki doğal ses tonuna sahip bir sanatçı ile çalışabilirsiniz. Ancak aksiyon dolu bir film, dizi ya da oyunun tanıtımı yaptıracaksanız, seslendirmecinin oyunculuk yeteneğinin olması da önemlidir. Çünkü projenizin amacını ancak bu şekilde yansıtabilirsiniz.

Tüm bu anlatılanları özetleyecek olursak, ses ajansınızı seçerken ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek kapasitede olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle uzun soluklu çalışacaksanız farklı alanlarda hizmet sunabilen, esnek bir ajansla çalışmalısınız. Bu sayede reklamlarınızın, farklı dokümanlarınızın ve hatta mobil uygulamalarınızın seslendirilmesi için aynı ajans ile çalışabilirsiniz.