Seslendirme Stüdyoları

Seslendirme Studyolari (1)

Seslendirme Stüdyoları

Seslendirme stüdyoları,

seslendirme sanatçılığı

Seslendirme Stüdyoları bir ses yönetmenin kontrolünde seslendirilmesi yapılacak olan işin imal edildiği yerdir. Seslendirme işlemi için uygun sesler, ses yönetmeni tarafından seçilir ve stüdyoda işin yetişmesi gereken zaman aralığına göre bir prova süreci organize edilir. Bu süreçte ses yönetmeni, seslendirmeyi yapacak sanatçıları, dublajın nasıl yapılmasını istediğine göre yönlendirecektir. Zira dublajı yapılacak olan işin bütün sorumluluğu bu yönetmendedir ve sanatsal çerçeveyi o belirleyecektir.

Orijinal filmlerde dublaj işleminin bir diğer önemli hususu ise ‘’enter bant’’ denilen kısımla alakalıdır. Bir filmde ya da dizide sadece diyaloglar değil bir çok ses bulunmaktadır. Enter bant’ı diyaloglar dışındaki ses ve efektlerin kayıt edildiği kanalın ismidir. Seslendirme stüdyoları seslendirme işlemi tamamlandıktan sonra bu kanalları filmin montajına hazır hale getirir. Özellikle farklı dillerde dublajları yapılan işler, uluslararası bir trafiğin içindedirler ve birçok elden geçerler.

Seslerin ayrı kanallar üzerinden kaydedilmiş olması dublaj işlemini çok daha kolaylaştırmaktadır. Sadece diyalogların olduğu kanallar üzerinden dublaj gerçekleştirildikten sonra, diğer ses kanallarıyla birlikte, dublajı yapılan işin ses ayağı tamamlanmış olur. Dublaj sırasında genellikle seslendirme yapacak sanatçı, dublajını yaptığı işi bir ekrandan takip ederken kulaklıktan da o işi ayrıca dinler. Elinde çevrilmiş metin bulunan seslendirme sanatçısı, ses ve görüntü senkronizasyonuna göre hareket etmek durumundadır. Her ne kadar bu ikisi sonradan müdahalelerle birbirine uyumlu hale getirilebilse bile seslendirme anında yakalanmış iyi bir senkronizasyon, işleri çok daha kolaylaştıracaktır.

Yönetmen bu kayıtlar esnasında seslendirme sanatçısını yönlendirmektedir. Bu sürecin önemli parçalarından bir tanesi de kayıt alınan teknik ekipmanın kalitesidir. Örneğin mikrofon kalitesi seslerin temiz bir şekilde kaydedilmesi için çok önemlidir. Türkiye’ de seslendirme ve dublaj açısından TRT Ankara Stüdyoları en önemli sanatçıları yetiştirmiş ve bu alanın ilk örneklerini vermiş olması bakımından seslendirme ve dublaj işinde bir mihenk taşıdır. Ancak günümüzde endüstriyel bir hal almış olan seslendirme, birçok özel seslendirme stüdyosunun kurulmasına ve buralardan da oldukça başarılı işler çıkmasına ön ayak olmuştur. Birçok insan bu alanda faaliyet göstermek için bu ajansların kapısını çalmaktadır.