Reklam Seslendirmeleri

reklam-seslendirme-blog

Reklam seslendirmesi her zaman doğallık gerektirir ve seslendirme işi ile ilgilenen birçok ses sanatçısı reklam seslendirmesi söz konusu olduğunda konuyu kafalarında basit olarak değerlendirirler. Fakat iş ciddi bir reklamda seslendirme yapmaya gelince hiçte o kadar kolay olmadığı görülür.

Reklam seslendirmelerinde en çok zorluk çeken seslendirme sanatçıları radyo haber spikerleridir. Çünkü sesleri ile her cümlenin sonuna nokta koyma eylemindedirler. Buda tüm kelimelerin duygusuz ve robotik bir şekilde duyulmasına sebebiyet verir. Aslında olması gereken okuduğunuz metnin hatta her kelimenin hakkını vermektir. Tabi aşırıya kaçmadan ve doğallıktan da uzaklaşmadan…

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse; nasıl kameraya alışkın usta bir sinema oyuncusu, kameranın kendisini çektiğini unutarak gayet doğal bir şekilde oynarsa, reklam seslendirmesi yapacak olan seslendirme sanatçısı da okuduğu metni iyice özümseyerek mikrofonu ve seslendirme sanatçısı olduğunu unutarak sadece okuduğu metnin duygusunu vermeye çalışmalıdır.