Orijinal Film Seslendirmeleri

orjinal-film-blog

Orijinal film seslendirmeleri Türkiye’de uzun yıllardır başarı ile gerçekleştirilmektedir. Bu konuda TRT Televizyonu’nun katkıları; gerek teknik gerekse profesyonel seslendirme sanatçılarının yetişmesi açısından çok büyüktür.

Zaman içinde orijinal filmlerin seslendirmelerinin yapılması amacı ile birçok orijinal film seslendirmesi yapan stüdyo açılmıştır. Fakat Türkiye’de orijinal film seslendirmesi yapan sanatçıların kazançları kesinlikle tatmin edici değildir. Öyle ki yurt dışı ile karşılaştırıldığında bu rakamlar komik denecek düzeydedir.

Orijinal film seslendirmesi yapan birçok değerli Erkek ses sanatçıları ve Kadın ses sanatçıları vardır. Bu konuda baş rol konuşan bir sanatçının 150 – 200 TL gibi bir kazancı olmaktadır. Yan roller ve figürasyon da bu rakamlar 100 TL Den 15 – 20 TL ye kadar düşmektedir. Birde bu parayı almak için bir kaç ay beklemenizde gerekir ki hiç bir stüdyo paranızı peşin ödemez.

Orijinal film seslendirmesi fiyat ve gösterdiğiniz performans açısından çok tatmin edici değildir. Tabi sabır edip aranılan bir ses olursanız ve devamlı baş rol konuşuyorsanız günde birkaç stüdyoya giderek ay bazında iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.Elbette baş rol konuşacak seviyeye gelmek için çekeceğiniz çileye katlanır ve sabır gösterirseniz…