Reklamlarda seslendirmenin incelikleri

reklam-seslendirme-blog

Seslendirme sanatının en çok kullanıldığı alan reklam seslendirmeleridir. Reklam seslendirmelerinde reklam dünyasının kilit noktaları TV reklamlarıdır. Özellikle ünlü firmaların yeni ürünlerini tanıtmak ve kısa sürede görsel hafızada yer etmek için başvurdukları en erişilir yoldur. Ürünlerin satınabilirliğinde en kolay ölçümü reklam ile yapılabilir. Bunların yanında bu reklamların yapılması ve aşamaları da bir hayli zordur. Çekimlerin tamamlanmasından sonra reklamları temsil edecek olan sesi bulabilmek reklam kalitesinin en önemli ölçeği sayılır.

Reklamlar iki aşama olmalıdır, birincisi mesajı, sloganı ya da bilgiyi kısa bir şekilde seyirciye – dinleyiciye verebilmektir. İkincisi ise ürünle özdeşleşen ürüne uygun melodiler ve efektler kullanmaktır. İki aşamayı tamamladıktan sonra diğer önemli olan da seslendirmedir. Seslendirme çalışmasında uygun sesle doğru bir tonlama ile seslendirme yapmak, seslendirmenin kalitesi açısından büyük önem taşır. Bir dramı ya da gülünç bir olayı vurgulama ile karşıdaki kişiye hissettirebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için de mutlaka seslendirme yapan kişinin bu konuda eğitim almış olması gerekir. Çünkü amatör olarak yapılan seslendirme, profesyonel olarak seslendirme yapan birinin etkililiği ile asla yarışamaz.

Hedeflenen noktaya gelebilmek için tüm aşamaları doğru sıralamak gerekir. Doğru vurgulama ve doğru melodilerle seslendirme ile dikkat çeken etkili reklamlar yaratabilirsiniz.

Özellikle seslendirme sanatının destekleyicisi olan melodiler, seyirci ya da izleyiciye verdiği mesajın doğru aktarılmasını sağlar.

Etkili tonlamalarla verdikleri mesajı, hedef kitleye kolaylıkla ulaştırabilirler. Profesyonel olarak seslendirme yapan birisi tabi ki amatör birine nazaran çok daha başarılı ve etkili olacaktır.