Seslendirme Konusuna İlgi Gösterenlere Tavsiyeler

Gelişim

Seslendirme  Konusuna İlgi Gösterenlere Tavsiyeler

Seslendirmeye başlamadan önce bazı noktalar üzerine önemle eğilmek şarttır. Bunların başında da iyi bir dinleyici, gözlemci ve analizci olmak gelmektedir.

Çünkü dinlemek, anlamak ve dilbilgisi konusunda analizler yapmak; bir metnin vurgu akışını belirleme açısından öngörü geliştirebilmek adına oldukça önemlidir. Bunun yanında iyi bir seslendirme için önemli olanın bir şey söylemek değil, o şeyi seyirciye etkileyici bir şekilde aktarmak olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

İyi Bir Seslendirme İçin Anlaşılabilir Olmak ve Kendine Güven Şart!

Bu sanata yeni başlayanlardan biriyseniz, ilk görevinizin anlaşılabilir olmak olduğunu unutmayın. Ne kadar hızlı konuşmanız gerekirse gereksin konuşmanın net ve anlaşılır olması şarttır. Başarılı olmak istiyorsanız bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Çünkü dinleyici tüm sözcükleri net bir şekilde duymak ve anlamak ister. Dolayısıyla kelimeleri yanlış anlamaya mahal vermeden doğru şekilde telaffuz etmelisiniz. Yine arka fonda bir müzik olabilir. Ancak yine de konuştuklarınızın anlaşılabilir ve kulağa hoş gelmesi gerekmektedir.

Bunların yanında özellikle bu işe yeni başlıyorsanız kendinize güvenmeniz şarttır. Aksi halde özgüven eksikliği yaşıyorsanız bu sesinize yansır ve dinleyicide kötü bir etki bırakırsınız. Oysa kimse böyle bir sesi dinlemek istemez. Bu anlamda ister reklam isterse de film seslendiriyor olun fark etmez, mutlaka kendinizden ve yaptığınız işten emin bir şekilde konuşmalısınız.

Seslendirme için en önemli noktalardan birisinin kendine güven olduğundan bahsettik. Ancak özgüven ile egoyu birbirine karıştırmalısınız. Çünkü bu işin püf noktalarından birisi de mütevazı olmaktır. Kendinizi geliştirmek ve daha başarılı olmak için sizden daha iyiler olabileceğini unutmayın. Çünkü ancak bu sayede yeni şeyler öğrenebilir ve olduğunuz yerde saymaktan kurtulabilirsiniz. Bu anlamda kariyer anlamında sizden daha iyi kişilerin olduğu eğitimlere katılın ve onların deneyimlerini dinleyin.

Pratik Yapmanız ve Sesinizi İyileştirmeniz Önemli

İyi bir seslendirme için pratik yapmak büyük önem taşır. Çünkü bu işi yaparken hata yapmadan binlerce sözcüğü okumak gerekir. Ancak bu becerinin geliştirilmesi tabi ki bir anda olmaz. Bunun için uzun süre alıştırma yapılmalı, okuma ve konuşma ritminde mükemmele ulaşana kadar pratik yapmaktan vazgeçilmemelidir.

Tüm bunların yanında her performans öncesi mutlaka diyaframdan derin derin nefes alın ve sakin olmaya özen gösterin. Kendinize güvenin ve en iyisini yapacağınız konusunda kendinizi motive edin. Bu bahsedilenler, seslendirme ile ilgili kariyerinizde daha emin adımlar ile ilerlemenize yardımcı olacaktır.