Seslendirme Ajansı

Seslendirme Ajansı-1 (1)

Seslendirme Ajansı

Seslendirme ajansı başvuruları,

seslendirme sanatçılığı

Her geçen gün artıyor. Sinema, televizyon ve reklam dünyasında gün geçtikçe artan seslendirme talebi ouşuyor. Birçok insan kendisine bu sektör içinde bir yer bulmak arzusuna düşüyor. Özellikle ekonomik getirisi bakımından bir çok insan için oldukça umut vadeden seslendirme işlerİ biraz karışık. Sayıları her geçen gün daha da artan seslendirme ve diksiyon kurslarının kapılarını aşındıran insanların bazıları seslerine çok güvenirken bir kısmı ise bir umut olarak gördükleri bu sektör içerisinde doğrudan bir seslendirme ajansı arayışına giriyor.

Seslendirmeyi ekonomik bir beklenti olmadan sadece hobi amaçlı yapmak isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Sektöre olan yoğun talep yüzünden, bu konunun üzerinde durulması gerektiğini düşünerek, Bir seslendirme ajansına başvurmadan önce bu konuda bir yazı hazırlamak istedik.

Hiç bir iş emeksiz olamayacağı gibi seslendirme konusu da bundan farklı değil. Hatta sanatsal tarafı göz önüne alındığında bir hayli zor bir uğraş olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak zorluğu yüzünden umutsuzluğa kapılmaya gerek yok .’’ Zor diye bir şey yoktur, imkansız zaman alır.’’ Mottosunu dikkate alarak, yeterince çalışıldığı zaman başarılamayacak hiçbir şey olmadığı gibi yoğun bir çalışma ile seslendirme işinin yapılması da gayet mümkündür.

Seslendirmeye başlamak için atılması gereken ilk adım kişinin kendi sesini iyi tanıması, sınırlarını görmesidir. Bu bakımdan her gün, düzenli olarak sesli okuma pratiklerinin yapılması atılabilecek en doğru adımdır. Kişinin bu işi gerçekten isteyip istemediğine dair tüyolar da verecek bu sürecin ardından olmazsa olmaz bir adım; seslendirmeye dair diksiyon, ses-nefes, diyafram kullanımı, drama vb. teorik derslerin alınması ve seslendirme işinin gerçek yüzüyle tanışılmasıdır. Bu konulara dair yeterli bilgisi olmayan kişinin seslendirme yapması mümkün olmamakla birlikte, her seslendirme kursunda bu konuların dersleri verilmekte ve iyi bir eğitmen aracılığıyla bir süre sonra kişi, seslendirme yapabilecek düzeye ulaşabilmektedir.

Ancak tabi ki uzun bir pratik sürecini tamamlamadan, seslendirme ajansı başvurusu yapmak kötü sonuçlar alınmasına sebep olabilir. Yeterince emek verilmeden içine girişilen herhangi bir işin hüsranla sonuçlanma ihtimali çok fazladır. Bu yüzden temel eğitimler alındıktan sonra, uzun bir süre her gün düzenli pratik yapılması, sizi seslendirme alanında rakiplerinizin önüne taşıyacak en temel nokadır.