Seslendirme Yaparken Diyafram Kullanımının Önemi

diyafram-blog

Diyafram Kullanımının Önemi

İnsanların çoğu nefes almak için ciğerini kullanır. Daha fazla nefes alma gereksinimi duyulan Parajumpers women işlerde ise; diyafram kullanımına ihtiyaç duyulur. Bütün insanlar diyaframa sahiptir, ancak herkes kullanmayı bilmez. Özellikle dizi-sinema, tiyatro ve mikrofon oyuncuları için diyafram kullanımı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra; su altı tüpsüz dalışları gerçekleştiren sporcuların oldukça ihtiyaç duyduğu bir organ olan diyafram nefes almamıza yardımcı olur. Haliyle; oldukça faydalı olan diyafram kullanımı sanılandan daha önemlidir.

Oyuncular açısından bakarsak; sahne, kamera veya mikrofon önü oyunculuğu yapanların bağlı oldukları senaryoyla oyunculuklarının şekillendiğini görüyoruz. Bu aşamada karşılaşabilecekleri zorlukların en önemli olanlarından biri de diyafram kullanımı olarak öne çıkar. Bunun sebebi; oynanması gereken karakterin, konuştuğu tempo, enerji, cümle uzunluğu-kısalığı gibi karaktere ait özellikleri sahnelemede, karakterin sahip olduğu özellikleri kolayca sahneleyebilmesine yardımcı olur.

Hızlı konuşan bir karakterin enerjiye, enerjiye ihtiyacı olan bir oyuncunun daha fazla nefese ihtiyacı vardır. Oyuncu sadece ciğer nefesini kullanarak bunun üstesinden gelemez. İhtiyacı olan şey diyafram desteğidir. Eğer diyaframını kullanmayı bilmiyorsa, oyunculuk açısından sıkıntılarla karşılaşabilir.

Sadece hızlı konuşan bir karakter için değil, yavaş konuşan daha ağır bir karakter için de diyaframa ihtiyaç duyulur. Bunun sebebiyse; ağır oyunculuk yapabilmek için, daha bas bir sesle konuşurken, daha yavaş hareketler yapmak ve bütün bunları yaparken, nefesini çok dengeli kullanıp, cümlelerin hissiyatından çıkmadan, nefesini kontrol ederek, içine çekebileceği nefesi fazlalaştırarak bu sorunun üstesinden gelmek zorunda kalmasıdır.

Oyuncu; oynayacağı her karakterin diyafram kullanımına ihtiyacı olduğunu bilir. Bu yüzden; bütün oyunculuk dallarında diyafram çalışmaları yaptırılarak, nefes sorununu ortadan kaldırılmak istenir. Böylece oyuncu; karaktere daha fazla yoğunlaşarak, en üst düzeyde oyunculuk performansı sergileyebilir.

Mikrofon önü oyuncularının da mutlak surette buna ihtiyacı vardır. Seslendirme yapma isteği bulunanların bunu göz ardı etmemesi gerekir. Doğru diyafram kullanımı, seslendirilen karakterin doğru şekilde vurgulanmasına ve sesin, seyirciye ulaşmasının yanı sıra, seyirciyi oynanan karaktere yakınlaştırıp, sahnelenen parajumpersonlinestore gösterinin içinde hissetmesini sağlayabilmelidir.

Seslendirme alanında en görmezden gelinen konu ise; seslendirmenin çok kolay yapılacağına olan inanç. Bunun sebebi olaraksa, gözükmeyen oyunculuğun çok daha kolay olduğunun düşünülmesidir. Oysa seslendirme; tam aksine, bedeninizi, mimiklerinizi ve jestlerinizi kullanmadığınız bir oyunculuk biçimidir. Buradaki tek yetkinliğiniz sesinizdir. Sizi görmeyen bir kitleye, sadece sesinizle bütün duyguları hissettirip, sunulan gösterinin içinde hissetmesini sağlamak zorundasınız. Bilinenin ve inanılanın aksine, seslendirme yapmak çok daha zordur. Kullandığınız tek enstrümanınız sesinizdir. Siz de sahip olduğunuz tek enstrümanla, hitap edilen kitleye büyük bir şölen sunmak zorundasınız. Bütün bu şöleni şenlik haline çevirebilmek için en temel sorun olan, diyafram yetersizliği sorununu çözmeden, o şöleni sunamayacak olma gerçeğidir.

İnsanların çoğunun kullanmadığı diyaframı, oyuncular kullanmak zorundadır. Oyuncu çokça nefese ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı gidermek için ciğeri yetmez. Ciğerinin içine çekebileceği nefesten fazlasına ihtiyaç duyar. Bunu yapabilmesi içinde mutlak surette diyaframa ihtiyacı vardır. Gelişmemiş bir diyafram, bir şey ifade etmeyeceği için, bolca antrenman yapmalı ve diyaframınızı oldukça geliştirmek zorundasınız.

Dizi-sinema ve tiyatro oyuncularının ses haricinde kullandığı üç farklı enstrümanı varken, seslendirme sanatçısının -mikrofon önü oyuncusunun- tek enstrümanı vardır. Sahip olunan tek enstürmanla muhteşem işlere imza atıp, sunulacak olan gösteriyi, ulaşılmak istenen kitleye tam manasıyla hissettirmek zorundasınız. Bütün bunlar göz önüne alındğında yapılmak istenen işi gerçekleştirebilmek için, oyunculuk için temel prensiplerden olan diyafram yetmezliği sorunu çözülmelidir.

Diyaframı geliştirmek için uygulanacak antrenman çeşitleri vardır. Bunları da ileriki makalelerimizde sizlere sunacağız.