Tanıtım Filmi Seslendirmesi

sesizi-tanitim-filmi (1)

Tanıtım Filmi Seslendirmesi

Şirketinizin tanıtım filminde kullanacağınız ses çok önemli.

Tanıtım Filmi Seslendirmesi

Seslendirme, anlatılmak istenen bir konunun metinlerine bağlı olarak, istenilen duygu ve düşünceleri karşı tarafa doğru aktarabilmektir. Birçok teknik bilgiye sahip olan ve özellikle oyuncu vasfına sahip kişilerin yapmış olduğu bu meslek ciddi bir emek ister. Diksiyon, dil eğitimi, okuma ve anlama becerisi, eleştirel özellikler, samimiyet gibi temel ilkeleri vardır.

Birçok alanda seslendirme yapılabilir. Radyo, televizyon gibi görsel ve işitsel mecralarda genelde karşımıza çıkar bu çalışmalar. Yıllardır film dublajı gibi algılanması yanlıştır. Akla gelebilecek birçok noktada seslendirme yapılabilir. Örneğin tanıtım filmleri. Tanıtım filmi seslendirmeleri denildiğinde ilk akla gelen film fragmanlarıdır. Lakin kurumsal kimliklerin sesli tanıtımları da bu kategoriye girmektedir.

Seslendirme ajansınızı ileriye taşımanın en etkili yöntemlerinden biriside tanıtım filmi seslendirmesi yapmaktır.. Tanıtım filmi seslendirmesi yaparken ilk adım karşınıza çıkacak yüzlerce demo arasından sipariş aldığınız şirket profilini anlatan temaya uygun bir ses ahengini seçmek olmalıdır. Bu başlangıç sonraki aşamalar için aynı zamanda bir fikir havuzudur. Tanıtım filmi seslendirmesi yaparken akıcılık ve anlaşılabilirliğin ön planda olması, ajansınızın itibarını arttıran önemli bir etkendir.

Ülkemizde tanıtım filmi seslendirmesi çok fazla önemsenmiyor fakat birçok dünya ülkesinde fazlasıyla ciddiye alınıyor. Tanıtım filmi seslendirmesi; şirketlerin kuruluş yapısından, işleyişlerine kadar kendilerini rahatlıkla ifade edebilmelerine imkan tanıyan yegane bir yöntem.

Tanıtım filmi seslendirmeleri üzerine yapılan bazı araştırmalar ise seslendirmenin hassasiyetle ve alt metni çözümleyerek yapıldığında getirdiği başarıyı gözler önüne seriyor. Tanıtım filmlerini izleyen yada dinleyen kitlenin görsel, işitsel anlatıma göstermiş olduğu dikkat kadar seslendirmenin kalitesine, akıcılığına ve hissedilebilir olmasını da dikkat ettiği kanıtlanıyor. Şirketlerin tanıtım filmlerindeki seslendirmelerin olabildiğince yüksek standartlarda olması ve seslendirme konusunda çok daha fazla çalışılması gerekliliği de gözlemleniyor.

Şirket veya kurumunuzun tanıtım filmi sadece profilinizi tanıtmakla yetinmez. Sunduğunuz ürünlerin mantıksal özellikleri kadar bilimsel özelliklerini detaylandırmanızı da sağlar. Bu da vermek istediğiniz mesajların çok büyük kitlelere ulaşmasına olanak tanır. Tanıtımını gerçekleştirmek istediğiniz konu bir şirketin kimliği değil de ağırlıklı olarak ürünleri olabiliyor. Bir konferans, fuar ya da organizasyon gibi noktalarda mikrofonlardan tanıtım yapmanız satışınızı biraz arttırabilir fakat akılda kalıcı bir gelişme olmaz. Şirketinizin imajını profesyonel seslendirme sanatçılarından destek alarak güçlendirmeniz; şirketinizin büyümesini daha kolay bir hale getirecektir.