Seslendirme Alanında ”Ana Dil’in Önemi – Yazının Devamı

anadil-blog

Seslendirmen; sahip olduğu dilin inceliklerini bilmelidir. Bunun için gerekli olan şey ise; dilbilgisidir. Nerede durup, nerede devam etmesi gerektiğini, hangi kelimeyi – cümle içinde geçen anlamıyla- nasıl bir tonlamayla okuyacağını anlamalı, karar vermeli ve o anlama gelecek şekilde okumalıdır.

Dil kullanımının ne denli önemli olduğu; bu alanda araştırma yapan bilim insanları tarafından pek çok kez ifade edilmiştir. İnsanın karşısındaki insana anlatmak istediği şeyin ne olduğunu bilmek, ona uygun kelimeler seçmek ve kelimelere gereken anlamları yükleyerek söylemek, kişinin etki alanını genişletir. Bu, bir kişiyle konuşurken böyleyken, bir topluluğa hitap eden insan için çok daha önemli hale gelmektedir. Seslendirmen pek çok insana hitap ettiğinden dolayı dilin inceliklerine hakim olmak zorundadır. Kendi dili üzerinde yeterli yetkinliğe sahip olmalıdır. Sahip olunan ana dil seslendirme yapmak isteyenler için temel çıkış noktasıdır.

Dünyada seslendirme şirketlerinin, -gelen işe göre- seslendirmen seçimi de; iş kapsamında kullanılması gereken metin hangi dil üzerineyse (ingilizce, fransızca, çince, almanca vb.), ana dili, metinde istenen dil ile aynı olan seslendirmenler seçilerek yapılır. Haliyle; bir seslendirmenin öncelikli olarak hakim olması gereken dil; ana dili ve o dilin incelikleridir.