Seslendirme

sesizi-blog

Tanım itibariyle seslendirme, çok geniş bir anlama sahiptir. Örneğin, sahnenin ses sistemi donanımının tesis edilmesinden, stüdyolarda kayıt alınmasına kadar çok geniş bir alanı ifade etmektedir. Ancak bizim söz konusu ettiğimiz, stüdyo içindeki seslendirmedir. Sahne ses ve ışıklandırması ayrı bir uzmanlık alanıdır bizim bahsimize bu başlıkta konu olmayacaktır.

Bu yüzyıl, iletişimin tarihte hiç olmadığı kadar kuvvetli olduğu, kitle iletişim araçlarının etkin biçimde kullanıldığı ve teknolojiye erişmenin son derece kolay olduğu bir zaman dilimidir. İnternet, artık birincil iletişim aracıdır ve dünyada devamlı açık 2 milyar kadar akıllı telefon doğrudan internete bağlıdır. Buna karşılık yaklaşık 1 milyar internet sitesi vardır ve bu internet sitelerinin en çok kullanılanı google arama motoru, ikincisi video paylaşım sitesi Youtube’dur. Yani, dünaynın en çok kullanılan arama motoru dışındaki sitesi bir kitle iletişim aracıdır.

Sessiz bir video düşünebilir misiniz? Elbette hayır. Pekiyi videolarda seslendirme nasıl yapılır? Elbette cep telefonu ile çekip, eşe dosta paylaştığınız bir videoda ayrıca ses prodüksiyonu yapmazsınız, ancak yayınladığınız video örneğin bir reklam veya tanıtım filmiyse, bu video nasıl seslendirilmelidir? Alelade, hatta kötü seslendirilmiş bir video yayınlanabilir mi? Diyelim yayınladınız, etkili bir reklam veya tanıtım mı yaparsınız, yoksa hiçbir işe yaramadığı gibi, alay konusu olan bir işe mi imza atarsınız?

Reklamın iyisi kötüsü olur. Özellikle günümüzde kullanıcı, firmanın tanıtım materyalleri üzerinden firmanın niteliklerini tasavvur etmekte ve firmaya bu bağlamda kıymet biçmektedir. Firmanızın imajının yüksek niteliklere sahip olmasını istiyorsanız, videolarınızdaki seslendirme unsurları olsun, ve diğer tüm seslendirme unsurlarının en iyi biçimde gerçekleştirilmiş olmaları gereklidir. Ayrıca mevcut piyasa koşullarında seslendirme faaliyetleri çok kaliteli biçimde gerçekleştirilmektedir ve siz de gerekli nitelikleri tesis etmezseniz en azından imaj boyutunda rekabet şansınız kalmayacaktır.

Seslendirme, birkaç parametresi olan kapsamlı bir iştir. Öncelikle seslendirme yapılacak stüdyonun teknik kapasitesinin yeterli olması gereklidir. Bunun yanında, stüdyo personelinin seslendirme konusunda uzman olması ve seslendirmeyi yapacak kişinin konu üzerinde uzmanlığı bulunması gereklidir. Bütün parametreleri en iyi biçimde bir araya getiren Sesizi,sizlere en yüksek niteliklere sahip seslendirme hizmetlerini sunmaktadır.