Seslendirmede ahengin önemi

seslendirme-ahenk-blog

Seslendirme sanatında olmazsa olmazlardan bir tanesi de ahenktir.

Ahengin olmadığı seslendirmede karşı tarafa asla duygu veremez ve hissettiremezsiniz.

Ahengin karşı tarafa aktarılması için de seslendirme sanatçısının mutlaka bu konuda eğitim almış olması gereklidir.

Seslendirmede sesini kullanırken inişleri ve çıkışlar, tonlamaları ve vurgulamaları iyi aktaramayan sanatçı da asla iyi bir iş çıkartamaz.

Seslendirme sanatının inceliklerini ve verdiği duygu geçişlerini; projelerde düşünebiliriz. Örneğin; filmler, reklamlar, tanıtımlar, videolar gibi birçok projeye hayat veren seslendirme sanatçılarının sesleri olmasaydı biz o duygu geçişlerini asla alamazdık. Duygu geçişlerini bize aktaramayan bir ses de bize asla seslendirme sanatçılarının verdiği duygu hazzını veremez.

Filmlerdeki ses ahengine hayat veren seslendirme sanatçılarının arka plandaki önemlerini ve değerlerini bu projelerde çok yakından hissetmiş ve algılamış oluyoruz.

Bu konuda sanatçılara ve seslendirme sanatçılarına çok şey borçluyuz, bu borcumuzu onları unutmayarak, vefalı davranarak ödeyebilir gereken önemi verdiğimizi onlara hissettirmeliyiz. Sanatçıların olmadığı bir seslendirme asla bize duygu geçişi sağlayamaz.

Vurgulamalar, sesteki ahengi seyirciye aktaramayan bir ses asla başarılı olamaz.

Bir filmi izlerken verdiği duygu geçişlerini, ağlamak, gülmek, korkmak vb. birçok duyguyu bir ustalıkla izleyiciye geçirebilmek oldukça zordur; bunu da hissettirebilmek ve karşıdaki kişiye birebir bu duyguları hissettirebilmek için seslendirme sanatçısı olmak gerekir. Kolay bir iş gibi görünse de asla olmayan ve ustalık gerektiren bir iş olan seslendirme hayatımızın her döneminde bizimle birlikte olmaktadır. İzlediğimiz filmlere, reklamlara hayat veren seslendirme, sinema tarihine, izleyiciye büyük katkılar sağlamıştır.

Sessiz sinema tarihinden yola çıktığımızda; sesin olmadığı bir filmi izlemenin haz vermediğini, sesiyle sinemaya hayat veren kişilerin olduğunu bunun da sinema tarihine büyük katkılar sağladığını da biliyoruz.

Sanata ve sanatçıya gereken saygıyı göstermeli, onların hayatımızdaki duygu geçişlerinde verdiği önemi de eklemek gerekir.

Bu işle uğraşan herkesin de seslendirme sanatçısı olmadığını ve onlara da seslendirme sanatçısı sıfatını kullanmayı yakıştırmadığımızı da söyleyebiliriz.