Seslendirme nedir ve hayatımıza katkıları nelerdir?

seslendirme-teknik-blog

Seslendirme nedir?

Seslendirme sanatı ülkemizde 1970 li yıllarda istanbula yabancı ülkelerden gelmeye başlayan orjinal dilde ki filmler, çizgi filmler, belgeseller ve diziler ile birlikte oldukça ilerlemiş ve hayat bulmuştur.

Dublaj sanatı İstanbul’daki bir çok ses stüdyosunda yapılmakta ve bu stüdyolarda profesyonel olarak çalışan sanatçılar bulunmaktadır. Seslendirme sanatı, kişinin sesine tonlamalar ve vurgulamalarla renk ve ahenk katması olarakta tanımlanır.

Sessiz sinema tarihinden bu yana filmlerin ve reklamların geçmişi oldukça değişmiştir. Artık seslendirme sanatçıları filmlere, reklamlara, tanıtımlara kısacası sanatçının sesiyle hayat vereceği tüm işlere büyük katkı sağlamaktadır.

Seslendirme sanatcısı Özellikle orjinal filmleri seslendirirken karaktere sesi ile gerekli duyguyu vererek film sanki türkçe seslendirilmiş gibi bizlere adeta o anı yaşatmaktadır.

Eski dönemlerden beridir devam eden seslendirme sanatı; reklam dünyasına da çok katkı sağlamıştır. Seslendirme sanatçıları; bir çok ünlü reklama eşsiz yorumlarıyla hayat vermiştir.

Yeşilçam döneminden beri Türkiye’deki seslendirme adım adım ilerleyerek günümüze kadar büyük bir başarı ile ilerlemiştir. Seslendirme sanatı olmayan bir televizyon dünyası artık düşünülmemektedir.

Filmlerde ya da reklamlarda dinlediğimiz sesler bizde satın alma isteği uyandırıp, keskin duyguları hissetme sağlamaktadır. Ses sanatçıları Bu becerileri sayesinde tüm izleyici ve dinleyiciyi etkilemekte ve büyük katkı sağlamaktadır.

Seslendirme’nin yapıldığı mekânlar ses stüdyolarıdır. Bu stüdyolarda Film, animasyon, reklam ve diziler de seslendirme sanatçılarının vurgulu ses tonlarından yararlanılmaktadır.

Seslendirme profesyonel ses stüdyolarında yapıldığı taktirde oldukça başarılı ve Teknik anlamda da etkili ve doğru olur.

Sesleriyle izlediğimiz ve dinlediğimiz tüm reklamlara ve tanıtımlara hayat veren seslendirme sanatçılarının da mutlaka bu konuda eğitim almış olması ve bu işi profesyonel olarak gerçekleştirmiş olması da işin kalitesi bakımından oldukça önem taşımaktadır.

Seslendirme sanatçısı duyguyu karşı tarafa aktarımda oldukça önem taşımaktadır. Öyleki Sanatçılar bir reklamı seslendirirken ürüne ve reklama sesleriyle hayat verir.