Seslendirme Sanatçılığı

seslendirme sanatciligi-sesizi

Seslendirme Sanatçılığı

Seslendirme Sanatçılığı ve Bilinmesi Gereken Ayrıntılar.

seslendirme sanatçılığı

yani yeni tabiri ile Mikrofon oyunculuğu yani Seslendirme sanatçılığı; emek isteyen zor bir meslektir. Öncelikle beynin algıladığı mevcut ses tonunu ve duyguyu ilk andan itibaren doğru bir diksiyon ya da şive ile karşı tarafa net olacak şekilde aktarmak gerekir. Mikrofon sanatçılığının en önemli gereksinimlerinden birisi de kişide oyunculuk yeteneğinin olmasıdır. Sadece sıradan bir dublajmış gibi düşünüyor olmamız bu işi yapabileceğimiz anlamına gelmiyor. Seslendirmeyi yaparken karşı tarafa doğru tonlamaları ve anlatılması beklenen hissiyatı sağlıyor olmak gerekiyor.

Beyin duyduğu sesleri tüm ayrıntılarıyla hafızasına atarak konuşma sürecini başlatıyor. Kelime karışıklığı yaşamamak için yanlış kullanılan kelime hafızasını yok edip, doğru kelimeleri yerleştirebilmek için bir takım temel eğitimler veriliyor. Bu yönde verilen eğitimler beynin kontrollü bir şekilde mesleğe yönlendirilmesini sağlıyor. Bu temel eğitimleri alan kişilerin ikinci bir aşamada yapması gereken şey ise konuşmaları karşı tarafa aktarırken samimi olmak. Bahsettiğimiz bu temel eğitim süreci herhangi bir metni karşıya aktarırken sahip olunması gereken özellikleri seslendirme sanatçısına kazandırıyor. Aynı zamanda seslendirmesi yapılacak konudaki canlandırılan karakterin rolünü üstlenebilmek de doğru telaffuzu peşinde getiriyor. Oyunculuk yeteneğinin önemi burada anlaşılıyor.

Toplumda seslendirme sanatı taklitçilik gibi algılanıyor. Fakat kesinlikle bu kadar kolay bir meslek ya da sanat değildir. Elimizde bir yazı metni, bir mikrofon ve kulaklık var. Yeteneğimiz ile konuşmaların geçeceği dili ana dilimiz kadar iyi bilmemiz, düzgün bir diksiyon-artikülasyon ile tüm incelikleriyle dinleyici kitlesine aktarmamız gerekiyor. Bütün bu eğitimleri almış ve seslendirme becerilerine sahip kişilere seslendirme sanatçısı adı veriliyor. Seslendirme sanatçısının yaptığı işe seslendirme sanatı yani bir diğer ismiyle mikrofon oyunculuğu deniyor.

Ülkemizde seslendirme sanatçılığı yapan birçok tanınan ünlü oyuncu var. Aynı zamanda bu işi hakkıyla yapan şirketler de bulunuyor. Ağırlıklı olarak televizyonlarda karşımıza çıkan reklam çalışmaları, reklam ya da radyo jingle, dizi veya sinema seslendirmeleri başlıca seslendirmeler ve yaygın olanlar. Bunların yanı sıra yabancı dile hakimiyeti olan yeteneklerin yabancı seslendirmeler yapması da mümkün. Mikrofon sanatı yani seslendirme sanatı ile ilgili hizmet kolunu ise prodüksiyon firmaları sağlamakta. Ağırlıklı olarak hizmet verdikleri sektör radyo ve televizyon birimleridir.