Seslendirme Hobi Değildir.

sesizi resim blog

Seslendirme Hobi Değildir

Dışarıdan bakıldığında seslendirme dünyası oldukça renkli ve ilgi çekici bir dünyadır. Dizi, film ve reklam sektörlerinin durmaksızın üretime devam ettikleri günümüzde, seslendirmeye olan ihtiyaç her geçen gün daha fazla artmakta ve birçok insan, kendisine bu sektör içerisinde yer bulmak istemektedir. Sinema ve televizyonlarda gördüğümüz yapıtlara, sesimizle can vermek fikri oldukça cazibeli göründüğü gibi, ekonomik getirisinin iyi olduğunun düşünülmesi yüzünden de insanlar kendilerini seslendirme işlerine yöneltmeye çalışıyor ve bu eğlenceli sektörün bir parçası haline gelmek istiyorlar. Durum böyle olunca, seslendirme sanatı, bir hobi olmamın ötesine geçerek, ciddi uğraş gerektiren ve kıyasıya rekabetin oluştuğu bir sektör haline geliyor.

seslendirme hobi değildirÇevresindeki insanlar tarafından sesinin çok güzel olduğuna dair yorumlar alan birçok insan, soluğu seslendirme stüdyolarının kapısında alıyor, ancak bu insanların birçoğu için bu durum, hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Aslında bunun sebebi, o kişilerin seslerinin güzel olmaması değil, seslendirmenin ciddi bir iş olması ve isteyen herkesin bu işi yapamayacak olmasından geliyor.

Türkiye, seslendirme sanatı bakımından oldukça köklü bir geçmişe sahip.

Ülkemizde TRT öncülüğünde başlayan seslendirme faaliyeti, birçok usta seslendirme sanatçısının yetişmesine vesile olmuş ve günümüzde bu usta seslendirmecilerin yetiştirdiği birçok yeni sanatçı ve uzman, kendi özel seslendirme kurs ve stüdyolarını açarak sektörün ülkemizde iyice gelişmesine katkıda bulunmuşlardır. Bu bakımdan seslendirme sanatının ülkemizde bir hayli gelişmiş olduğu, hatta bu alanda dünyada en iyiler arasında olduğumuz inkar edilemez bir gerçektir. Durum böyle olunca da, seslendirme sanatının sadece bir hobi değil, ciddi manada rekabetin olduğu ve kaliteli işlerin çıkartılması için çalışmaların son sürat devam ettiği bir sektör olduğunu anlamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: seslendirme sanatçıları

Seslendirme sektörü içinde kendine yer edinmek isteyen kişiler, bu durumların farkında olmalı ve bu işe ciddiyetle yaklaşmalılar.
Ancak eklenmesi gereken bir diğer husus, bilgisayar teknolojilerinin oldukça genişlediği günümüzde, seslendirme yapmak isteyenlerin evde kendi bilgisayar imkanları ve en basit ekipmanlarla bu işi bir hobi düzeyinde yapmaları mümkündür. Fakat burada bahsettiğimiz seslendirme biçimi, hiçbir şekilde gerçek bir seslendirme sanatı olmayacak, sadece eğlence amaçlı bir uğraş olmaktan öteye geçemeyecektir. Bu işi gerçekten yapmak isteyen insanlar, ciddi bir şekilde yaklaşmalı ve profesyonel sürecin gerekliliklerini takip etmelidirler.